Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRadni dyskutowali o Kamieniach Pamięci, bo „nie ma na nich sprawców czynu”

Radni dyskutowali o Kamieniach Pamięci, bo „nie ma na nich sprawców czynu”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Radni dyskutowali o Kamieniach Pamięci, bo „nie ma na nich sprawców czynu”
Pamięć

Dlaczego na Kamieniach Pamięci, które zostaną jutro odsłonięte na pl. Zamkowym w Koninie, nie ma określonych sprawców zbrodni? – pytali radni podczas środowej sesji. Wiceprezydent Witold Nowak wyjaśnił, że wzór Kamieni jest uniwersalny dla całej Europy.

W czwartek na pl. Zamkowym w Koninie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Kamieni Pamięci. To określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek z mosiężną tabliczką. Ich pomysłodawcą i twórcą jest niemiecki artysta Günter Demnig, który zaczął je tworzyć w latach 90. XX w. Konińskie Kamienie upamiętnią Jakuba i Pesie Liebschütz, ostatniego rabina i jego małżonkę.

Na Kamieniach wyryte są imiona i nazwiska oraz data i miejsce śmierci małżeństwa Liebschütz. – Nie ma sprawców tego czynu – zauważył podczas środowej sesji Rady Miasta Konina radny Krystian Majewski (PiS). – Nie wiemy kto zamordował w getcie tych dwóch mieszkańców Konina. Wiedza historyczna nie jest aż tak powszechna, jak nam się wydaje, a za 50 lat odpowiedzialność za Holocaust może być rozmywana w sposób, jaki sobie nie wyobrażamy.

I dodał: – Nie chodzi o to, żeby stygmatyzować Niemców, ale zbrodnie trzeba nazywać po imieniu. Wybaczyć i pamiętać, by nigdy nie doszło do tego ponownie.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Tomasz Andrzej Nowak (Lewica). Obaj radni pytali, czy treść Kamieni była z kimkolwiek konsultowana – z radnymi lub IPN.

Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, wyjaśnił, że wszystkie Kamienie w Europie mają taki sam wzór. – Nie ma potrzeby żebyśmy w ten sposób się wyróżniali, skoro 100 tys. kamieni w Europie ma taki wzór. Nie ma potrzeby konsultowania tego z IPN.

Dodał też, że niedługo miasto umieści pamiątkową tablicę o Jakubie Liebschütz na kamienicy Wintera (u zbiegu dawnych ul. Zamkowej i Piasecznej, aktualnie: Zamkowej, PCK i plac Zamkowy). Znajdą się na niej informacje o tym, że rabin został „wysiedlony przez okupacyjne władze niemieckie”, a następnie zginął podczas likwidacji getta przez „niemieckich policjantów”.

Uroczystość odsłonięcia Kamieni Pamięci odbędzie się w czwartek o godz. 11.00 na pl. Zamkowym w Koninie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole